
302 Upvc Clear Solvent Cement With 2 Years Of Shelf Life
Price: 65 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Piece
In Stock
Product Specifications
| Net Quantity | 118 ml |
| Pipe Size | Upto 4" |
| Pipe Type | Sch 40 & 80 |
| Material | UPVC |
| Setting Time | Fast |
| Application | Solvent weld |
| Standard | ASTM D 2564 |
| Features | Fast setting, One step, Two year life, Pipes upto 4", Solvent cement, ASTM D 2564 |
| Supply Ability | 1000 Per Day |
| Delivery Time | 3 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Can use on PVC also.
for use Upto 4" (75mm) dia pipe.
For Sch 40 & 80, SDR 11 & 13.5 pipe, interference fit.
Delivered within committed time frame.
Company Details
SindhuCon Products & Services manufactures solvent cement for plumbing systems and plastic piping systems in India. We have a comprehensive range of CPVC / UPVC /PVC & ABS solvent cement. These are manufactured with US technology & formulations and are additionally uniquely adapted to the Indian environment with a collaboration with Bluestream USA. These are manufactured to international standards and meet ASTM tests. We benchmark our products with the leading international manufacturers and we invite potential users to compare with the best brands in the world. We are manufacturing for more than a decade, and are based in the Mumbai Region ,Maharashtra.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27ABHCS8105M1ZW
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ABHCS8105M1ZW
Navi Mumbai, Maharashtra
DIRECTOR
Mr. Akshay Gupta
Members since
4 Years
Address
Sector 28, Flat No. 32 3rd, Plot No- 158, Vashi, Navi Mumbai, Maharashtra, 400705, India
upvc solvent cement in Navi Mumbai
Report incorrect details

































