
Upvc Pipe Tee - Superior Quality Plastic & Steel , Easy Installation, Long Life, Low Maintenance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | Off-white |
| Size Range | 20-110mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Standards | IS 4985 |
| Temperature Rating | 45°C |
| Usage | Joining three pipes at a T-junction for plumbing, irrigation, or drainage systems. |
| Features | Easy Installation, Long Life, Low Price, Durable, Reliable |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, HARI KRUPA INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipe Fittings in bulk from HARI KRUPA INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2001
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Mukesh B. Malviya
Address
SHAD NUMBER 8/3, SUKHRAM ESTATE, RAJESH STEEL LINE, OPP. KHODIYAR POLICE CHOCKY N.H-8, BAPUNAGAR, RAKHIAL, Ahmedabad, Gujarat, 380023, India
pipe tees in Ahmedabad
Report incorrect details








































