
Upvc Pipe Elbow - Abrasion Resistant, Lightweight | Available In Various Sizes And Grades
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Size Range | 15-110mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Range | 0-45°C |
| Fitting Type | Solvent Weld |
| Color | Off-white |
| Usage | Connecting UPVC pipes at angles in plumbing or drainage systems |
| Features | Durable, Lightweight, Corrosion-resistant, Easy installation, Versatile |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, HARI KRUPA INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from HARI KRUPA INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2001
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Mukesh B. Malviya
Address
SHAD NUMBER 8/3, SUKHRAM ESTATE, RAJESH STEEL LINE, OPP. KHODIYAR POLICE CHOCKY N.H-8, BAPUNAGAR, RAKHIAL, Ahmedabad, Gujarat, 380023, India
pvc pipe elbow in Ahmedabad
Report incorrect details







































