
Upvc Pipe Tees - Premium Quality, High Tolerance Capacity | Smooth Finishing, Durable Design
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | Off-white |
| Size Range | 20-110mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Rating | 60°C |
| Standard | ISO 4422 |
| Usage | Joining pipes in plumbing and drainage systems |
| Features | Durable, Reliable, High Flow, Easy Install, Corrosion Resistant, Long Life |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Vishnu Trading Company has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipe Fittings in bulk from Vishnu Trading Company at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2003
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36AHHPV2644R1ZH
Payment Mode
Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AHHPV2644R1ZH
Secunderabad, Telangana
Proprietor
Mr. Suresh Vishnoi
Address
Shop No. 5-2-366, R. P. Road, Rani Gunj Secunderabad, Telangana, 500003, India
pipe tees in Secunderabad
Report incorrect details




































