
Stainless Steel Pipes - Corrosion Resistant, Rust Free, High Tensile Strength, Customizable Materials Available
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 6-12 mm |
| Wall Thickness | 1-3 mm |
| Length | 6-12 m |
| Surface Finish | Smooth |
| Standards | ASTM A312 |
| Usage | Plumbing, Chemical processing, Industrial applications |
| Features | Corrosion resistant, High strength, Rust free, Good tolerance, Wide range |
Product Overview
Key Features
* Stainless Steel
* Copper
* Brass
* Cupro-Nickel
* Admiralty Brass
* Carbon Steel
* Alloy Steel
* Boiler Quality
* Nickle Base Alloys i.e., Nickle, Monel, Incolloy, Hestalloy, Inconel, Titanium etc.
Company Details
WE DEAL IN FOLLOWING SCRAP Inconel 600 Inconel 625 Inconel 800 Inconel 825 Monel 400 Hastelloy C276 Hastelloy C22 Smo 254 Alloy 20 20CB3 SS 904l Titanium
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27CQNPS2138E1ZM
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD)
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27CQNPS2138E1ZM
Mumbai, Maharashtra
MANAGER
Mr Dilip Parasmal Sheth
Address
Shop No. 4, 7 Marker Building, 1St Panjarapole Lane, C.P. Tank, Mumbai, Maharashtra, 400004, India
Steel Pipes & Tubes in Mumbai
Report incorrect details





























