
Ss Pipes - Premium Quality Stainless Steel, High Durability And Versatility For Gas, Food, Chemical, And Oil Industries
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Diameter | 15-50 mm |
| Wall Thickness | 1-10 mm |
| Length | 6-12 m |
| Surface Finish | Polished |
| Standards | ASTM A276 |
| Usage | Water, oil, gas transport |
| Features | Corrosion resistant, High strength, Durable pipes, Easy installation, Wide usage |
Product Overview
Key Features
Note: Our offered SS Pipes are further used for effective transportation of water, oil, gases, etc.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PUKHRAJ HASTIMAL & CO. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Steel Pipes & Tubes in bulk from PUKHRAJ HASTIMAL & CO. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1963
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Lalit Dudani
Address
170/1/72, Kika Street, Gulalwadi, Mumbai, Maharashtra, 400004, India
Steel Pipes & Tubes in Mumbai
Report incorrect details




























