
Solar Power Panels - Durable Corrosion Resistant Design | User-friendly, Stylish, Made From Finest Raw Materials
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Polycrystalline |
| Power Output | 100W |
| Voltage | 12V |
| Dimensions | 1000x500mm |
| Weight | 10kg |
| Cell Material | Silicon |
| Frame Material | Aluminum |
| Usage | Residential/commercial power generation |
| Warranty | 10 years |
| Certification | IEC 61215 |
| Features | High efficiency, Durable design, Easy install, Reliable power, Cost effective |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Delivery Time | 13 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | safe |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Ingemetal Solar India Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Ingemetal Solar India Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chakan, Maharashtra
Purchase Manager
Mr. Vaibhav Hendre
Address
Gate No. 357/70, Near Parksons Packaging, Chakan, Maharashtra, 411501, India
solar electric panels in Chakan
Report incorrect details






































