
Solar Power Panel - Rugged Design, High Functional Efficiency, Long Service Life, Advanced Technology
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Polycrystalline |
| Power Output | 300W |
| Voltage | 24V |
| Dimensions | 1650x990mm |
| Cell Efficiency | 18% |
| Temperature Coefficient | -0.3%/°C |
| Usage | Rooftop solar power generation |
| Features | Solar energy, High efficiency, Durable, Reliable, Clean energy, Cost savings |
| Payment Terms | Cheque, Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Mit Engineers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Mit Engineers at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAPFM7634P1ZI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAPFM7634P1ZI
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Mitesh Patel
Address
Plot No. 19, Kaveri Estate, Nika Tube Cross Road, Phase-iv G.i.d.c. Vatva, Ahmedabad, Gujarat, 382445, India
solar cell panel in Ahmedabad
Report incorrect details





































