
Solar Power Panel - High-grade Material, Durable Design | Precision Manufacturing, Skilled Professional Support
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Output | 300W |
| Voltage | 24V |
| Dimensions | 1650x990x35mm |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Weight | 20kg |
| Material | Silicon |
| Temperature Coefficient | -0.3%/°C |
| Usage | Residential and commercial solar power generation. Ideal for rooftops and ground-mounted systems. Provides clean, sustainable energy. |
| Warranty | 25 years |
| Features | Clean energy, High efficiency, Durable design, Cost effective, Easy installation |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Trom Solar Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Trom Solar Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Gandhinagar, Gujarat
Managing Director
Mr. Jignesh
Address
B-53/A, G.I.D.C, Electronics Estate, Sector - 25, Gandhinagar, Gujarat, 382024, India
solar power panel in Gandhinagar
Report incorrect details









































