
Solar Power Panel - High-efficiency Polycrystalline | Robust Structure, Long Operational Life, Maintenance Free, Optimum Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Polycrystalline |
| Power Output | 100W |
| Voltage | 12V |
| Dimensions | 1000x500mm |
| Cell Material | Silicon |
| Weight | 5kg |
| Usage | Residential, commercial, and industrial power generation |
| Compliance | IEC 61215 |
| Features | Robust structure, Long life, Maintenance free, Optimum performance, High efficiency, Durable panel |
Product Overview
Key Features
Features:
- Robust structure
- Long operational life
- Maintenance free
- Optimum performance
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, CONTOSO NATURA PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from CONTOSO NATURA PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Lucknow, Uttar Pradesh
Director
Contoso Natura Pvt Ltd
Address
J-41, Raibarely Road, Near City School, South City, Post - B.R.A. University, Lucknow, Uttar Pradesh, 226025, India
solar power panel in Lucknow
Report incorrect details


































