
Rooftop Solar Panel
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10
In Stock
Product Specifications
| Efficiency | 18.2% |
| Features | Weatherproof, Corrosion Resistant Frame, High Module Conversion Efficiency, Low-Light Performance |
| Input Voltage | 24 V |
| Maintenance Type | Low maintenance |
| Product Type | Other, Rooftop Solar Panel |
| Material | Monocrystalline Silicon |
| Number of Cells | 72 |
| Power | 335 W |
| Operating Temperature | -40C to 85C |
| Max Voltage | 38 V |
| Max System Voltage | 1000 V DC |
| Output Voltage | 24 V |
| Cable Length | 1 meter |
| Switch Mode | Other, Manual |
| Size | Standard |
| Dimension (L*W*H) | 1960 x 990 x 40 mm |
| Color | Blue & Silver frame |
| Weight | 22 kg |
| Application | Other, Residential & Commercial Rooftop Systems |
| Type Of Technology | Other, Photovoltaic |
| Installation Type | Other, Rooftop Mount |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
2025
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09FKIPS6375F1ZH
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09FKIPS6375F1ZH
Lucknow, Uttar Pradesh
owner
Rajnish
Address
C-3/40 VIJYANT KHNAD GOMTI NAGAR ,UTTAR PRADESH LUCKNOW 22601 Lucknow, Uttar Pradesh, 226010, India
solar rooftop panel in Lucknow
Report incorrect details





























