
Solar Power Panel - High-efficiency Silicon, Durable Design, Optimized Energy Generation, Eco-friendly Investment
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Output | 300W |
| Voltage | 24V |
| Dimensions | 1650x990mm |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Material | Silicon |
| Efficiency | 18% |
| Weight | 20kg |
| Warranty | 10 years |
| Certification | IEC 61215 |
| Usage | Residential and commercial solar power generation, grid-tied systems, off-grid systems. |
| Features | Clean Energy, Cost Effective, Renewable Source, Sustainable Power, High Efficiency |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, GLOBAL ENERGY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from GLOBAL ENERGY at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2004
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rajkot, Gujarat
Proprietor
Mr. Mansukh M. Bhalodia
Address
DOOR NO-336, ROYAL COMPLEX, BHUT KHANA CHOWK, DHEBAR ROAD, Rajkot, Gujarat, 360003, India
solar energy panel in Rajkot
Report incorrect details

































