
Solar Power Panel - High-efficiency Photovoltaic Cells, Durable Weather-resistant Design, Multi-functional Energy Generation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Black |
| Power Output | 250-350W |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Dimensions | 1650x992mm |
| Efficiency | 18-20% |
| Voltage | 36V |
| Warranty | 25 years |
| Usage | Industrial and domestic applications |
| Features | Clean energy, Cost savings, Renewable source, Low maintenance, Environmentally friendly |
Product Overview
Key Features
Photovoltaic (PV) is the field of technology and research related to the application of solar cells which convert the sunlight, including sun ultraviolet radiation directly into electricity. At the heart of a solar power system, are solar cells, which are interconnected to form solar modules (solar panels) and solar arrays.
The size and configuration of a system depend on its intended task. Solar modules and arrays can be used to charge batteries, operate motors, and to power any number of electrical loads. With the appropriate power conversion equipment, solar power systems can produce alternating current (AC) compatible with any conventional appliances, and can operate in parallel with, and interconnected to, the utility grid (see grid coupling).
Among the components of a complete solar power system may be a DC-AC power inverter, a battery bank, a system and battery controller, auxiliary energy sources, and sometimes the specified electrical load (appliances). In addition, an assortment of balance of system hardware, including wiring, overcurrent, surge protection and disconnect devices, and other power processing equipment.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, EXCEL CONSTRUCTION MATERIALS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from EXCEL CONSTRUCTION MATERIALS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Managing Director
Mr. M. Kutbudeen
Address
Solar Division-Chennai Plant, Office No-4, 1st Floor & Level, Perianna Maistry Street, Broadway, Chennai, Tamil Nadu, 600001, India
solar power panel in Chennai
Report incorrect details










































