



Solar Power Panel
Price: 30.00 INR / Watt
(30.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Blue |
| Product Type | Monocrystalline Solar Panel |
| Material | Other, Tempered Glass, Aluminium Frame |
| Number of Cells | 72 (6 x 12) |
| Operating Temperature | -40C to +85C |
| Max Voltage | 45.6 V |
| Max System Voltage | 1000 VDC |
| Panel Efficiency | 15.7% - 16.5% |
| Cable Length | 900 mm |
| Number Of Diodes | 3 |
| Maximum Snow Load | 5400 Pa |
| Size | 156 mm x 156 mm (Cell) |
| Dimension (L*W*H) | 1956 mm x 992 mm x 40 mm |
| Weight | 20.5 kg |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 2-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Watt/Watts |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Color | Blue |
| Brand Name | Sarco Industries |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 5 |
| Product Unit | 1 Watt/Watts |
| Price | 30.00 INR (Approx.) |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company, Retailer
Employee Count
10
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AAHPR0409H1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAHPR0409H1ZZ
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Mohammad Rafi
Members since
1 Years
Address
73/34, Nallanamudali Street, Royapettah, Chennai, Tamil Nadu, 600014, India
solar power panel in Chennai
Report incorrect details

































