
Solar Panel Framing Machine
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Supply | 3 Phases 380V |
| Crimping Precision | +/- 1 mm |
| Input Power | 1.5 KW |
| Window Error | +/- 0.5 |
| Max Working Dimension | 1000 mm * 2000 mm |
| Air Pressure | 0.4 - 0.7 MPa |
| Min Working Dimension | 400 mm * 400 mm |
| Weight | 2200 Kg |
| Dimensions | 2800*1750*1050 mm |
| Usage | Solar panel frame assembly |
| Features | High Quality, High Efficiency, Stable Performance, Easy Operation, Fast Delivery |
Product Overview
Key Features
Solar Panel Framing Machine
Leveraging on our experience, we manufacture, export and supply an extensive range of Solar Panel Framing Machine. This machine is designed and developed using superior quality raw materials as per the set industry norms under the guidance of skilled professionals. The entire range of Solar Panel Framing Machine is highly admired for compact design, sturdy construction, corrosion & chemical resistance, reliability and durability thereby widely demanded in the global market. The offered range is available in different specifications to meet the exact needs of the clients.
Solar Panel Framing Machine GMS-F2010:
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, GMEE SOLAR EQUIPMENT CO., LTD has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from GMEE SOLAR EQUIPMENT CO., LTD at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Zhuhai, Guangdong
General Manager
Ms. Linda Wang
Address
No. 227, (Technology Xincun), No. 162, West St., Fengsheng Park, Shi'er Village, Nanping Town, Mainland, Zhuhai, Guangdong, 519000, China
frame machine in Zhuhai
Report incorrect details






























