
Solar Battery - High Capacity Deep Discharge, Reliable Power Output & Minimum Maintenance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Battery |
| Dominant Color | Green |
| Capacity | 100Ah |
| Voltage | 12V |
| Technology | Tubular |
| Dimensions | 500x200x250 mm |
| Weight | 30kg |
| Warranty | 1 Year |
| Usage | Renewable energy systems in rural and power deficit areas |
| Features | Deep discharge, Consistent power, Minimum maintenance, Reliable power, Rural areas, High outage |
Product Overview
Key Features
Product Features:
Similar to the tubular battery offerings, only difference being their capacity to withstand partial state of discharge (PSOC) operation
Deep discharged batteries(upto 80%).
Specially designed for rural and high power outage areas.
Consistent power output & high back-up.
Minimum maintenance.
Specifically designed to deliver reliable and consistent power for renewable energy requirements and perform in rural & power deficit areas with minimum maintenance.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Luminous has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Batteries in bulk from Luminous at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Una, Himachal Pradesh
Name
Mr. Sumeet
Address
Village Ram Nagar, Post Office Jagret, Tahsil, Una, Himachal Pradesh, 177201, India
solar battery in Una
Report incorrect details






































