
Solar Battery - Premium Quality Array, Custom Sizes And Models Available
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Battery |
| Dominant Color | Blue |
| Cell Chemistry | Lead-Acid |
| Nominal Voltage | 12V |
| Capacity Range | 100-500Ah |
| Dimensions | Variable |
| Weight Range | 50-200kg |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Warranty | 2 Years |
| Usage | Off-grid solar power systems and backup power. |
| Features | High Capacity, Long Life, Reliable Power, Solar Storage, Cost Effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Kewal Energy Solutions has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Batteries in bulk from Kewal Energy Solutions at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
GST NO
33AAAPR6199K1Z8
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAAPR6199K1Z8
Chennai, Tamil Nadu
Director
Mr. Rajkumar B. Chordia
Address
NEW NO. 59, OLD NO. 23, GIRIAPPA ROAD, DRIVERS COLONY, T. NAGAR, Chennai, Tamil Nadu, 600017, India
Report incorrect details








































