
Solar Battery
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Battery |
| Dominant Color | Green |
| Capacity | 100Ah |
| Voltage | 12V |
| Technology | Tubular |
| Dimensions | 500x200x220 mm |
| Weight | 35 kg |
| Warranty | 36 months |
| Usage | Solar power backup systems in rural and high-power outage areas |
| Features | Reliable power, Consistent output, Minimum maintenance, Deep discharge, Rural areas, Renewable energy |
Product Overview
Key Features
Similar to the tubular battery offerings, only difference being their capacity to withstand partial state of discharge (PSOC) operation
Deep discharged batteries(upto 80%).
Specially designed for rural and high power outage areas.
Consistent power output & high back-up.
Minimum maintenance.
Specifically designed to deliver reliable and consistent power for renewable energy requirements and perform in rural & power deficit areas with minimum maintenance.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, LUMINOUS POWER TECH (P) LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from LUMINOUS POWER TECH (P) LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Gagret, Himachal Pradesh
Purchase Officer
Mr. Ashok Kumar
Address
Plot No. 3-3A & 4, Gagret Industrial Area, District Una, Gagret, Himachal Pradesh, 177201, India
solar battery in Gagret
Report incorrect details






































