
Solar Battery - High-performance Model , Reliable Energy Storage Solution For Sustainable Power
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Battery |
| Dominant Color | Red |
| Capacity | 100Ah |
| Voltage | 12V |
| Chemistry | Lead-acid |
| Dimensions | 350x170x220 mm |
| Weight | 25kg |
| Warranty | 2 years |
| Usage | Powering solar systems, backup power, off-grid applications. |
| Features | Long life, Reliable power, Easy install, Cost effective, Solar ready |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1984
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Pratik Shah
Address
Plot No. 12, Panchvati Estate, Nr. Memco Road, Naroda Road, Ahmedabad, Gujarat, 382345, India
Report incorrect details









































