
Solar Battery
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar charger |
| Color | Silver |
| Capacity | 2000mAh |
| Input Voltage | 5V |
| Output Voltage | 5V |
| Dimensions | 100x50x20 mm |
| Weight | 100g |
| Material | Aluminum |
| Certification | CE, RoHS |
| Usage | Powering small devices via solar charging or USB |
| Features | Solar charging, Portable power, Rechargeable battery, Compact design, Multiple outputs |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Solpro Power Solutions has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Batteries in bulk from Solpro Power Solutions at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Ashok B.
Address
16, Ganesh Nagar First Street, Adambakkam, Chennai, Tamil Nadu, 600088, India
solar battery in Chennai
Report incorrect details








































