
Smoke Detector - Industrial Grade Sensors, Smoke Detection Technology Designed For Enhanced Safety And Security
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Detector |
| Dominant Color | White |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Power Source | Battery |
| Operating Voltage | 9V |
| Alarm Sound | 85dB |
| Dimensions | 100mm Dia |
| Material | Plastic |
| Certification | UL listed |
| Usage | Detects smoke in industrial and residential settings, triggering an alarm to alert occupants of a fire. |
| Features | Smoke detection, Early warning, Safety ensured, Reliable alert, Quick response |
Product Overview
Key Features
A smoke detector is device that detects smoke, typically, Industrial, and mass residential devices issue a signal to a fire alarm system.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Unisun Technopark Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Unisun Technopark Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
11
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AABCU4763E1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AABCU4763E1ZD
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Pradeep Sehwag
Address
46B, 1ST FLOOR, FP-BLOCK, NEAR TV TOWER, PITAMPURA, Delhi, Delhi, 110034, India
smoke detectors in Delhi
Report incorrect details







































