
Smoke Detector
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | White |
| Diameter | 100mm |
| Power Supply | 9V Battery |
| Sensitivity | 10µA/lux |
| Alarm Level | 85dB |
| Material | ABS Plastic |
| Usage | Detects smoke for fire safety in homes and offices. |
| Certifications | BIS |
| Features | Smoke detection, Early warning, Reliable alerts, Continuous monitoring, Simple installation |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Infoverge Communication Private Limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Infoverge Communication Private Limited at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Gurugram, Haryana
Director
Mr. Prakash S. Bisht
Address
No. 38, Dakshin Marg, DLF II, Phase-2/ 604A, kirti shikhar Buildind, Gurugram, Haryana, 122002, India
Report incorrect details







































