
Smoke Detector - Advanced Smoke Detection System | Individual Programming, Precise Engineering, Easy Operations
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Color | White |
| Power Source | Battery |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Operating Voltage | 9V |
| Alarm Sound | 85dB |
| Dimensions | 100mm Dia |
| Usage | Hospitals, offices, hotels, and other locations for smoke detection. |
| Certifications | UL, CE |
| Features | Smoke detection, Early warning, Easy install, Reliable, Precise, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Features:
Individual programming
Precise engineering
Easy operations
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Agni Sense has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Agni Sense at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AAIPS8720M1Z8
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAIPS8720M1Z8
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Shanmugam
Address
No. 6/326, 6th Block, Next to Gangai Amman Kovil, Chennai, Tamil Nadu, 600037, India
smoke detectors in Chennai
Report incorrect details








































