
Semi-automatic Screw Feeder
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Machine Dimension | 182*126*142mm |
| Weight | 3kg |
| Voltage | AC 100~240V |
| Input voltage | DC 12V/1000mA |
| Screw capacity | 200~220c.c+/-3% |
| Screw speed | 2pcs/s |
| Screw Range | M1.0-M5.0 |
| Features | Adjustable rail, Improve efficiency, Smooth running, Adjustable speed |
Product Overview
Key Features
1. Rail width is adjustable from outer of machine, it suits for a wide range of screws, such as M1.0-M5.0 standard screw, special screw, short screw etc.
2. Improve efficiency when this machine adopted in assemble line,
operator will save 1.4s each pick-up action than using traditional screw trays.
3. Running smoothly.
4. Working speed adjustable
Machine Dimension: 182*126*142mm;
Weight: 3kg
Voltage: AC 100~240V
Input voltage: DC 12V/1000mA
Screw chamber Capacity:200~220c.c+/-3%
Screw transport speed: 2pcs/s
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, HJL Technology (Shenzhen) Co. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Engineering Goods & Equipment in bulk from HJL Technology (Shenzhen) Co. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shenzhen, Guangdong
Name
Mr. Bruce Xiong
Address
mabu xincun, xixiang, bao'an district, Shenzhen, Guangdong, 518012, China
automatic feeders in Shenzhen
Report incorrect details



































