
Semi Automatic Hydraulic Dock Leveler - Attributes: Durable
Price: 350000.00 INR / Unit
(350000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Handle Type | Push-Button / Lever Control |
| Features | High Quality |
| Motor Type | Hydraulic Motor / Electric Pump Motor |
| Equipment Type | Semi Automatic Hydraulic Dock Leveler |
| Usage | Industrial |
| Condition | New |
| Size | Customizable as per dock requirement |
| Height | 500 mm aEUR" 1000 mm (adjustable) Millimeter (mm) |
| Product Type | Semi-Automatic Hydraulic Dock Leveler |
| Weight | 500aEUR"1200 Kg (depending on size and model) Kilograms (kg) |
| Width | 2000 mm aEUR" 2500 mm (standard / customizable) Millimeter (mm) |
| Length | 2000 mm aEUR" 3500 mm (standard / customizable) Millimeter (mm) |
| Feature | High Quality |
| Warranty | Yes |
| Attributes | Durable |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 30 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Unit Type | Unit/Units |
| Price | 350000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | LUCRATIVE MATERIAL HANDLING INDUSTRIES |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2016
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AAHFL6291P1ZM
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAHFL6291P1ZM
Faridabad, Haryana
Partner
Mr Pradeep Dhiman
Members since
4 Years
Address
Khewat No- 188/219, Khasra No. 49/8, Village - Piyala, Sikri- Asaoti Road, Ballabgarh, Faridabad, Haryana, 121004, India
hydraulic dock leveler in Faridabad
Report incorrect details




















