
Semi Automatic Hydraulic Dock Leveler
Price: 350000 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Wheel Type | Other, Stationary (No Wheels) |
| Control System | Push Button & Manual Override |
| Motor Type | Hydraulic Motor |
| Lifting Speed | Remote/Hydraulic Controlled |
| Forklift | Compatible |
| Equipment Type | Dock Leveler |
| Features | Auto-Lip Extension, Robust Construction |
| Rotation Type | Hinged Lip |
| Handle Type | Manual Control Valve |
| Condition | New |
| Lifting Capacity | 6000-10000 kg |
| Max. Lifting Load | 10 Tons |
| Max. Lifting Height | 300-450 mm |
| Power Source | Other, Electric & Manual Pump |
| Power Consumption | 0.75-1.1 kW |
| Voltage | 380V |
| Feature | Easy Operation, Maintenance Free |
| Attributes | Other, High Performance, Durable, Corrosion Resistant |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 30 Days |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, LUCRATIVE MATERIAL HANDLING INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Material Handling Equipment in bulk from LUCRATIVE MATERIAL HANDLING INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2016
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AAHFL6291P1ZM
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAHFL6291P1ZM
Faridabad, Haryana
Partner
Mr Pradeep Dhiman
Members since
4 Years
Address
Khewat No- 188/219, Khasra No. 49/8, Village - Piyala, Sikri- Asaoti Road, Ballabgarh, Faridabad, Haryana, 121004, India
hydraulic dock leveler in Faridabad
Report incorrect details




















