
Semi Automatic Electropneumatic Doming Machine
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Supply | 220V AC |
| Dimensions | 1000 x 800 x 600 mm |
| Weight | 150 kg |
| Material | Steel |
| Accuracy | ±0.1 mm |
| Pressure Range | 0-10 bar |
| Usage | Doming various materials, such as emblems, seals and other parts |
| Safety Standards | CE Compliant |
| Features | Precise doming, Efficient process, Semi-automatic, Electro-pneumatic, Durable build, Versatile use, Easy operation |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Domex has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Machineries in bulk from Domex at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
5
Establishment
1997
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Name
Mr. Mayank
Address
312, Falcon Court, Hari Om Nagar, Mulund (E), Mumbai, Maharashtra, 400081, India
semi automatic machine in Mumbai
Report incorrect details



























