






Semi Automatic Compactor - Accuracy: 1% %
Price: 10000.0 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
Brand Name :
Edutek
In Stock
Product Specifications
| Material | Steel, Electric Motor, Gear Components |
| Measurement Range | 10 mm to 150 mm |
| Temperature Range | Ambient to 75 C Celsius (oC) |
| Classification | Geotechnical Engineering / Construction Quality Control |
| Capacity | 150-200 kg/hr Kg/hr |
| Voltage | 230 V AC Volt (v) |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric |
| Operate Method | Automated Drops: Operator clamps the mould and initiates the automated drops; the machine lifts and drops the rammer, rotating the base between blows until the set number of blows is reached |
| Feature | Easy Operation, High Performance, Durable |
| Usage | Compaction control for large earthworks projects (highways, dams, airfields) |
| Frequency | 50 Hz Hertz (HZ) |
| Core Components | Motor, Controller, Frame |
| Application | Civil Engineering Labs, Construction Quality Control |
| Color | Select (Typically Blue/Grey Steel) |
| Product Type | Soil Compaction Tester / Density Tester |
| Accuracy | 1% % |
| Equipment Materials | Mild Steel |
| Type | Semi Automatic Compactor |
| Display Type | Analog |
| Dimension (L*W*H) | 700 x 500 x 1150 mm Millimeter (mm) |
| Weight | Approx. 125 kg Kilograms (kg) |
| Payment Terms | Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Letter of Credit (L/C), Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Telegraphic Transfer (T/T) |
| Delivery Time | 2 Week |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | If order is confirmed we will reimburse the sample cost |
| Main Export Market(s) | South America, Eastern Europe, Western Europe, Africa, Asia, Australia, Central America, North America, Middle East |
| Main Domestic Market | North India, East India, All India, South India, Central India |
Company Details
Manufacturer and Exporter of all type engineering lab equipment, civil engineering lab equipment, science lab equipment, soil testing lab equipment, concrete Testing Lab Equipment, Vocational Training Equipment, Teaching lab equipment, Pharmacy Lab Equipment, Mechanical Lab for engineering college, fluid mechanic lab for engineering students, etc
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1973
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AEWPJ6896D1ZU
Certification
AN ISO 9001:2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AEWPJ6896D1ZU
Ambala Cantt, Haryana
Director-International Sales
Mr Aditya Kumar
Members since
12 Years
Address
Factory: 70, Edutek House, Main Road Vikaspuri, Industrial Area, Ambala Cantt, Haryana, 133006, India
civil engineering instruments in Ambala Cantt
Report incorrect details






























