
Fan Heater - Durable Plastic Casing, Compact Design , Efficient Heating Element For Quick Room Warmth
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power | 1500W |
| Voltage | 230V |
| Material | Metal |
| Dimensions | 50x25x10cm |
| Weight | 5kg |
| Thermostat | Digital |
| Safety features | Overheat protection |
| Usage | Room heating, ideal for small to medium-sized rooms |
| Color | Black |
| Warranty | 1 year |
| Features | Quick heating, Energy efficient, Easy control, Safe operation, Portable design, Compact size |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AR Associates has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Heaters in bulk from AR Associates at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Navi Mumbai, Maharashtra
director
Mr. Sunny Singh
Address
Office No.209, Sagar Ratan Complex, Near Ibis Hotel, Thane, Belapur Road, Turbhe, Navi Mumbai, Maharashtra, 400705, India
room heater in Navi Mumbai
Report incorrect details









































