
Room Heater - Heavy Gauge Body, Solid Tubular Element With Insulation & Temperature Control | Optimal Performance For Warm, Comfortable Interiors
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Room Heater |
| Color | Silver |
| Power | 1500W |
| Dimensions | 40x25x20 cm |
| Material | Metal, Plastic |
| Weight | 3kg |
| Voltage | 230V |
| Usage | Heats small to medium sized rooms, ideal for personal use or supplemental heating. |
| Safety Features | Tip-over switch |
| Features | Quick heating, Safe operation, Energy efficient, Easy use, Portable design, Durable build, Compact size |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Allora Electronics has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Heaters in bulk from Allora Electronics at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Indore, Madhya Pradesh
Proprietor
Mr Sudhanshu Jain
Address
482, M.G. Road, Opp. Topkhana Post Office, Indore, Madhya Pradesh, 452007, India
room heater in Indore
Report incorrect details







































