
Poultry Feed Pellet Mill - Mild Steel , 18 Kw Power Requirement, Automatic Feed Grinding Machine
Price: 95000.00 INR / Unit
(95000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Rotation | Clockwise |
| Model | As per requirement/varies by manufacturer |
| Color | Green |
| Product Type | Feed Pellet Mill |
| General Use | Making poultry feed pellets |
| Material | Other, Mild Steel, Stainless Steel |
| Type | Feed Grinding Machine |
| Capacity | 100 kg/hr to 1000 kg/hr (depending on model) |
| Weight (kg) | Approx. 250 kg |
| Computerized | No |
| Automatic | Other, Semi-Automatic |
| CNC Or Not | Other, No |
| Control System | Manual |
| Floor Space | Compact |
| Spindle Speed | Variable, as per model |
| Power | 3-7.5 HP |
| Voltage | 220-380 V |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 1200mm x 500mm x 1100mm |
| Feature | Other, High efficiency, low power consumption, easy operation |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA), Paypal, Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 1 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Main Domestic Market | All India |
| Product Unit | 1 , , Unit/Units |
| Color | Green |
| Returnable | No |
| Brand Name | NAMDHARI INDUSTRIAL WORKS |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Price | 95000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Unit Type | , Unit/Units |
| Stock Quantity | 5 |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
- Material : Mild steel
- Voltage : 220/380/400/415V
- Weight : 500 kg to 1000 kg
- Power Required : 23 HP/18 KW
- Grade : Automatic
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Establishment
1986
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03ARFPS9416A1Z1
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03ARFPS9416A1Z1
Khanna, Punjab
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Gopal Singh Namdhari
Members since
15 Years
Address
D-26, Focal Point, Khanna, Punjab, 141401, India
pellet mill in Khanna
Report incorrect details









































