
Fully Computerized Cattle Feed Plant - Automatic Grade: Semi-automatic
Price: 472500.00 INR / Unit
(450000.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
473000.00 INR / Unit
Weight :
500.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Model No | CPL-20FCP |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Motor Power | 60 HP |
| Usage & Applications | Animal / Cattle feed manufacturing plants |
| Installation Guideline | Installation support provided by manufacturer |
| Temperature Range | Ambient to 90AdegC |
| Color | Industrial Green & Grey |
| Accessories | Automated Feeder, Control Panel, Safety Guards |
| Speed | Adjustable via VFD |
| Driven Type | Chain/ Belt Drive |
| Production Capacity | Customizable as per requirement |
| Efficiency (%) | >90% |
| Type | Fully Computerized Cattle Feed Plant |
| Material | Mild Steel |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Control System | Other, PLC Controlled |
| Drive Type | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Power | 60 kW |
| Weight (kg) | 12000 kg |
| Dimension (L*W*H) | 12500 x 6500 x 7200 mm |
| Capacity | 5-20 Tons/Hour |
| Features | High efficiency, Low maintenance, User friendly interface, Robust construction |
| Surface Finish | Other, Powder Coated |
| Machine Type | Feed Pelletizing |
| Power Consumption | Variable as per load |
| Supply Ability | 1 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| GSTIN | 5% |
| Max Quantity | 10 |
| Pkg Box Breadth | 5000.00 cm |
| Product Unit | 1 Unit/Units, Unit/Units, Unit/Units |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Length | 5000.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Min Quantity | 1 |
| Pkg Box Height | 5500.00 cm |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Color | Industrial Green & Grey |
| Packsize | 1 |
| Shipping Type | flat_rate |
| Stock Quantity | 5 |
| Brand Name | NAMDHARI INDUSTRIAL WORKS |
| Price | 450000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Unit/Units, Unit/Units, Unit/Units |
| MRP | 473000.00 INR |
| Shipping Rate | 0.00 |
| Weight | 500.00 Kilogram |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
- Material : Stainless Steel, Aluminium Alloy
- Finishing : Painted, Powder Coated
- High Production Capacity
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Establishment
1986
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03ARFPS9416A1Z1
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03ARFPS9416A1Z1
Khanna, Punjab
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Gopal Singh Namdhari
Members since
15 Years
Address
D-26, Focal Point, Khanna, Punjab, 141401, India
cattle feed plant in Khanna
Report incorrect details

































