
Plastic Bucket Elevato - Size: Standard
Price: 40 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
50 Unit
In Stock
Product Specifications
| Belt Size | Width 100-500 mm |
| Belt Type | Other , Rubber or PVC Belt |
| Frame Material | Other, Plastic |
| Rolling Speed | 1.2 m/s |
| Bucket Volume | 1.5 to 15 liters |
| Elevating Speed | 0.5-1.5 m/s |
| Structure | Other, Vertical |
| Dimension (L*W*H) | As per requirement |
| Material | Other, Plastic |
| Load Capacity | 2-5 Tons per hour |
| Lifting Height | Customized, up to 40 meters |
| Cycle Time | Continuous |
| Size | Standard |
| Weight | Variable, depends on specification |
| Power | 2-7.5 kW |
| Voltage | 220V/380V/415V, 50/60Hz |
| Working Temperature | -20C to 60C |
| Application | Grain, Seeds, Feed, Fertilizer, Food Processing |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1962
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AHAPM3070H1ZJ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AHAPM3070H1ZJ
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr Dhijen Mehta
Members since
21 Years
Address
B No. 118, Sir Vithaldas Chambers, 16 Samachar Marg, Mumbai, Maharashtra, 400023, India
Report incorrect details























