
Pen Drives - High-speed Usb 3.0 , Versatile Data Storage With Multiple Capacities
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Interface | USB 2.0 |
| Capacity | 8GB-64GB |
| Material | Metal, Plastic |
| Dimensions | 60x20x10 mm |
| Weight | 10g |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Usage | Data transfer and storage; Ideal for business data, presentations, and personal files. |
| Warranty | 1 Year |
| Features | Data storage, Portable, Rewritable, Easy use, Durable |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AVON DATA CABLES PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Data Storage Devices in bulk from AVON DATA CABLES PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
56
Establishment
1984
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
29AABCA9049F1ZK
Certification
ISO 9001 : 2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AABCA9049F1ZK
Bengaluru, Karnataka
MARKETING MANAGER
Mr. Muniraju P.
Address
NO. 74-C, ELECTRONICS CITY, HOSUR ROAD, Bengaluru, Karnataka, 560100, India
pen drive in Bengaluru
Report incorrect details








































