
Omron Limit Switch,
Price: 2997 INR / Number
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Number
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Rated Voltage | 250V AC |
| Finish Type | Glossy |
| Protection Level | IP65 |
| Max. Current | 10A |
| Mechanical Life | 10,000,000 operations min. |
| Automation Grade | Automatic |
| Temperature Range | -10AdegC to +80AdegC |
| Number of Module | Single |
| Circuit Type | Limit Switch |
| Response Time | Instantaneous (Mechanical) |
| Product Type | Limit Switch |
| Material | High-grade Plastic and Metal |
| Insulation Resistance | 100 MI(c) min. (at 500 VDC) |
| Contact Resistance | 25 mI(c) max. |
| Max. Voltage | 250V AC |
| Operating Temperature | -10AdegC to +80AdegC |
| Stoke | Approx. 10 mm |
| Size | Standard Industrial Size |
| Color | Black & Silver |
| Weight | Approx. 120 g |
| Mounting Type | Panel Mounting |
| Current Rating | 10A |
| No Of Poles | 1 (Single pole) |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAPCS2051R1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAPCS2051R1ZR
Gurugram, Haryana
Sales Manager
Mr. Gaurav
Members since
3 Years
Address
1/1, Block-A, Krishna Nagar, Basai Road, Near Enkay Rubber Factory, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details




























