




Omron D4mc 1000 Micro Switch
Price: 350.00 INR / Piece
(350.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Automation Grade | Manual |
| Remote Control | Yes |
| Speed Range | 0.1 mm to 1 m/sec (actuation speed) |
| Control Type | Snap Action |
| Weight | Approx. 96g |
| Mounting Type | Panel or Surface Mount |
| Drive Type | Plunger Actuated |
| Load Capacity | 5A (resistive load at 250VAC) |
| Phase | Single Phase |
| Application | Industrial machines, limit detection |
| IP Rating | IP67 |
| Sensor Type | Micro Switch |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Connectivity Type | Screw Terminal |
| Features | Highly durable, Dust-proof, Waterproof, Standardized compact design |
| Material | High-strength Thermoset Plastic/Metal Housing |
| Power | 10A |
| Temperature | -10C to +80C |
| Voltage | 250V AC |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Brand Name | Electro Automation Industries |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 350.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Electro Automation Industries Providing innovative solutions for reliable electric power supply. Electro Automation Industries is ranked amongst the leading manufacturing, supplying, distributing, trading, wholesaling and importing of ELCB Circuit Breaker, Heavy Duty Connector, Corrugated Pipe, Motor Siren, Power Supply and Contactor, Micro Switch, Plug and Socket, Limit Switch, AC Solenoid, Heavy Duty Connector, Corrugated Pipe, Proximity sensors, Warning Light, Foot Switch, Time Delay Relay and Push Button Station, Sensors, Schneider MPCB ,End Terminal Insulated Lugs , Crimping Tools, Male & Female Insulated Disconnector Lugs, PG-Glands Pvc & Metal , Buzzers, Tower lights , Panel cooling Axial Fans, Digital Voltage & Ampere Indicator Display Units, 16mm & 22mm Push Buttons & Accessories Brands we are stockists & Dealers : L&T, SIEMENS, ABB, BCH, Bussman, SCHNEIDER, Honeywell , TC C&S , OMRON , Autonics, Polycab , Finolex , Lapp , Allen-Bradley , DELTA- VFD , PLC , MiMic-Buzzers & Hooters , SCI-Panel Accessories , Havells KHERAJ- Sirens & Hooters, JAIBALAJI, P&F , IFM, Meanwell, Sick , EAPL, Unison-Ssr, Multispan, Selec, PPI - Dig-Temp Controllers , Tapman , I-Therm , Avon-LimitSwitches , Paragon , Salzer , Electronic Switches - Sensors & Controllers , Shavision-Battery Chargers, Relay cards, Smps , Hooters etc.
Business Type
Exporter, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAJFE8143K1Z6
Payment Mode
Cheque/DD, Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cash, Wallet & UPI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAJFE8143K1Z6
Faridabad, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Managing Director
Mr. Ankur
Members since
1 Years
Address
No-3F 49, Metro Rd, Block E, New Industrial Twp 3, Faridabad, Haryana, 121001, India
omron limit switch in Faridabad
Report incorrect details
































