






































Omron Cpu
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Noise Level | <40 dB |
| Working Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Output Current | 0.6 A |
| Power Factor | >0.95 |
| Cooling Method | Natural Air Cooling |
| Connector Type | Screw Terminal, Expansion Port |
| Rated Power | 5 Watts |
| Output Type | Other, Digital |
| Current Range | 0.3 A aEUR" 0.6 A |
| Rated Current | 0.5 A |
| Features | Compact Size, High-Speed Processing, LED Indicators, Easy Installation |
| Phase | Single Phase |
| Application | Industrial Automation, PLC Control Systems |
| Power Supply | 24 V DC External |
| Product Type | CPU Unit for PLC |
| Output Power | 5 W |
| Output Frequency | 50/60 Hz |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Voltage Protection | Over-voltage, Reverse Polarity Protection |
| Efficiency | High (Typically >90%) |
| Material | ABS Plastic, Metal Components |
| Line Regulation | A+-1% Max |
| Storage Temperature | -25AdegC to +70AdegC |
| Weight | Approx. 350g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
cpu module in Bhavnagar
Report incorrect details































