











Omron Cpu
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Power Supply | External 24V DC |
| Power Factor | >0.95 (with recommended power supply) |
| Noise Level | < 55 dB (fanless, passive cooling) |
| Cooling Method | Passive cooling (fanless design) |
| Rated Current | 0.55A |
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Working Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Output Current | 0.6A max (output for CPU models with auxiliary output) |
| Phase | Other, Single Phase (logic unit) |
| Rated Power | 13.2W (24V x 0.55A typical) |
| Features | DIN rail mount, Built-in communication ports, High-speed processing, Expansion module support |
| Connector Type | Removable terminal blocks and expansion connectors |
| Output Type | Other, Logic Control Signals |
| Application | Industrial Automation, PLC Control Panel, Process Automation |
| Current Range | 0-0.6A (typical for CPU auxiliary output) |
| Product Type | OMRON CPU Unit |
| Output Power | 24V DC, 0.6A (max typical for CPU units) |
| Output Frequency | Not applicable (logic processor) |
| Input Voltage | 24V DC |
| Voltage Protection | Overvoltage and short-circuit protection |
| Efficiency | High efficiency operation; typical for industrial PLC CPUs |
| Material | Industrial-grade ABS and Polycarbonate |
| Line Regulation | A+-1% or less under rated operations |
| Storage Temperature | -20AdegC to 70AdegC |
| Weight | Approx. 350g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
cpu module in Bhavnagar
Report incorrect details































