


Omron Cpu
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Working Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Noise Level | < 60 dB |
| Output Current | 2.5 A |
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Cooling Method | Natural air cooling |
| Connector Type | Screw terminal / detachable connector |
| Rated Power | 60 W |
| Output Type | Other, Digital |
| Power Factor | >0.9 |
| Rated Current | 2.5 A |
| Features | Compact design, high-speed processing, modular configuration, LED indicators |
| Current Range | 1.5 - 3.0 A |
| Application | Automation, machine control, process control |
| Power Supply | AC power supply |
| Phase | Single Phase |
| Product Type | Programmable Logic Controller (PLC) CPU Unit |
| Output Power | 60 W |
| Output Frequency | 50/60 Hz |
| Input Voltage | 100-240 V AC |
| Voltage Protection | Built-in overvoltage and undervoltage protection |
| Efficiency | Up to 85% |
| Material | High-grade industrial plastic and metal |
| Line Regulation | A+-1% |
| Storage Temperature | -25AdegC to +70AdegC |
| Weight | Approx. 350 g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
cpu module in Bhavnagar
Report incorrect details































