


Omron Cpu
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Output Type | Other, Digital Signal Output |
| Power Supply | 24 V DC (external supply required) |
| Noise Level | Low (Electrically shielded) |
| Power Factor | >0.9 (with proper power modules) |
| Working Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Output Current | Depends on Output Module Type |
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Rated Current | Depends on module configuration |
| Current Range | Depends on module configuration |
| Features | High-speed processing, compact design, flexible configuration |
| Phase | Single Phase |
| Cooling Method | Natural Air Cooling |
| Application | Industrial automation, machinery, process control |
| Connector Type | Detachable terminal block or standard industrial connector (varies by model) |
| Product Type | Programmable Logic Controller (PLC) CPU Unit |
| Input Voltage | 24 V DC (typical depending on model) |
| Voltage Protection | Over-voltage and reverse polarity protection (as per model specification) |
| Efficiency | High (optimized for industrial automation) |
| Material | Industrial Grade Plastic and Metal |
| Line Regulation | A+-1% (typical), varies by model |
| Storage Temperature | -25AdegC to +70AdegC |
| Weight | Approx. 350 g (varies by model) |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
cpu module in Bhavnagar
Report incorrect details































