
Ms Polypropylene Lined Reducer
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
01
Brand Name :
Trimurti Polymers
In Stock
Product Specifications
| Connection Type | Flange to Flange |
| Tensile Strength | 410 MPa (MS Body) |
| Temperature Range | -20AdegC to +90AdegC (dependent on PP lining) |
| Tolerance | A+-1 mm |
| Diameter | 25 mm to 300 mm (customizable) |
| Flexibility | Rigid |
| Yield Strength | 250 MPa (MS Body) |
| Coating Type | Polypropylene Lining |
| Sealing Type | Gasket (at flange faces) |
| Product Type | Other, Reducer |
| Material | Other , Mild Steel (MS) with Polypropylene Lining |
| Connection | Other, Flanged |
| Shape | Other, Concentric / Eccentric |
| Standard | Other, ASTM / DIN / IS |
| Surface Treatment | Other, Polypropylene Lined |
| Outer Diameter | As per design/specification |
| Section Shape | Round |
| Length | As per design/specification |
| Thickness | 3 mm (MS) + 3-5 mm (PP lining) |
| Color | Blue (typical PP lining colour) |
| Usage | Corrosive fluid transfer, Chemical piping |
| Rated Pressure | PN10 / PN16 |
| Application | other, Chemical Process Industry, Water Treatment |
| Material Grade | IS 2062 (MS), Virgin Polypropylene lining |
| Payment Terms | Others, Cheque |
| Supply Ability | As per customer requirement Per Week |
| Delivery Time | 2-3 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Packing as per Customer requirement |
| Main Export Market(s) | South America, Eastern Europe, Central America, Africa, Asia, Middle East, Western Europe, Australia, North America |
| Main Domestic Market | Maharashtra |
| Certifications | ISO:9001:2008 |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Saturday To Thursday
GST NO
27AEGPK3328H1ZK
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AEGPK3328H1ZK
Thane, Maharashtra
Managing Director
Shardul Khatate
Members since
16 Years
Address
A-5/503, Happy Valley, Tiku-Ji-Ni Wadi Road, Chitalsar Manpada, Thane (West), Thane, Maharashtra, 400610, India
ptfe lined concentric reducer in Thane
Report incorrect details








































