
Hdpe Lined Elbow - Hdpe Lined, 25-150mm Size Range, Orange Color, 10 Bar Pressure Rating, Iso 4427 Standard, Flanged Connection, 90 Degree Fluid Diversion
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
01
Brand Name :
Trimurti Polymers
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE lined |
| Color | Orange |
| Size Range | 25-150mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Standards | ISO 4427 |
| Connection Type | Flanged |
| Usage | Diverting corrosive fluids in industrial piping systems at 90 degree angles |
| Features | Corrosion resistant, Easy installation, Leak-free joint, Robust design, Long lifespan, Cost effective |
| Bend Radius | Standard 90 or 45 elbow |
| Thread Type | Not Applicable (Usually Flanged) |
| Flexibility | Medium (for curved piping requirements) |
| Tensile Strength | 20 MPa (HDPE liner) |
| Tolerance | 1 mm |
| Diameter | From 50 mm to 630 mm |
| Temperature Range | -30C to +70C |
| Yield Strength | 195 MPa (steel) |
| Sealing Type | Gasket with flange joint |
| Coating Type | Epoxy powder coated |
| Product Type | Other, HDPE Lined Elbow |
| Connection | Other, Flanged / Welded |
| Shape | Other, Elbow (Curved) |
| Standard | Other, ASTM D3350, IS 4984 |
| Surface Treatment | Other, Anti-corrosive epoxy coated exterior, HDPE lined interior |
| Outer Diameter | Up to 630 mm |
| Section Shape | Round |
| Length | As per design (usually 90 or 45 arc length) |
| Thickness | 5 mm to 15 mm (varies by size) |
| Rated Pressure | PN 6 / PN 10 / PN 16 |
| Application | other, Effluent and corrosive fluid transfer |
| Material Grade | PE100 / PE80 liner, IS 2062 steel |
| Payment Terms | Others, Cheque |
| Supply Ability | As per customer requirement Per Week |
| Delivery Time | 2-3 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Packing as per Customer requirement |
| Main Domestic Market | Maharashtra |
| Certifications | ISO:9001:2008 |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Saturday To Thursday
GST NO
27AEGPK3328H1ZK
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AEGPK3328H1ZK
Thane, Maharashtra
Managing Director
Shardul Khatate
Members since
16 Years
Address
A-5/503, Happy Valley, Tiku-Ji-Ni Wadi Road, Chitalsar Manpada, Thane (West), Thane, Maharashtra, 400610, India
ptfe lined elbow in Thane
Report incorrect details





































