
Hdpe Lined Unequal Cross - Astm A106 Gr B, Ss 304/316, Sizes Dn 25-300, Lining: Hdpe, Ptfe | Pressure Rating Pn 6-25, Fluid Distribution In Chemical Processing
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
01
Brand Name :
Trimurti Polymers
In Stock
Product Specifications
| Material | ASTM A106 Gr B, SS 304/316 |
| Size (DN) | 25-300 |
| Lining Material | HDPE, PTFE |
| Flange Standard | ASME B16.5 |
| Pressure Rating | PN 6-25 |
| Usage | Fluid distribution in chemical processing |
| Standards | ASME B16.9, IS 1239, IS 3589 |
| Features | HDPE lined, Corrosion resistant, High flow, Durable, Reliable, Chemical resistant |
| Tolerance | 1 mm |
| Flexibility | Rigid |
| Connection Type | Flanged |
| Diameter | 40 mm to 600 mm (as per order) |
| Temperature Range | -20C to +60C (HDPE Lined) |
| Yield Strength | Steel Body (min) 250 MPa |
| Tensile Strength | HDPE (min) 26 MPa |
| Coating Type | External Paint/Anti-corrosive Coating |
| Sealing Type | Gasket Sealed Flanges |
| Product Type | Other, Pipe Fitting - Unequal Cross |
| Connection | Other, Flanged |
| Shape | Other, Unequal Cross |
| Standard | Other, ASTM / DIN / IS Standard |
| Surface Treatment | Other, HDPE Lined (Internal), Painted/Coated (External) |
| Outer Diameter | As per Specification / Customizable |
| Section Shape | Round |
| Length | 150 mm to 1000 mm (as per design) |
| Thickness | 5 mm to 12 mm (Body); HDPE Lining: 3 mm approx. |
| Color | Black (Lining), Blue/Black (Body) |
| Rated Pressure | PN6, PN10, PN16 or As per requirement |
| Application | other, Chemical, Water, Acid, Effluent Transfer |
| Material Grade | IS 2062/ASTM A106 or as required; HDPE lining: PE100 |
| Payment Terms | Others, Cheque |
| Delivery Time | 2-3 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | ISO:9001:2008 |
| Main Export Market(s) | Central America, Eastern Europe, Australia, Asia, Africa, North America, Western Europe, South America, Middle East |
| Main Domestic Market | Maharashtra |
| Certifications | Packing as per Customer requirement |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Saturday To Thursday
GST NO
27AEGPK3328H1ZK
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AEGPK3328H1ZK
Thane, Maharashtra
Managing Director
Shardul Khatate
Members since
16 Years
Address
A-5/503, Happy Valley, Tiku-Ji-Ni Wadi Road, Chitalsar Manpada, Thane (West), Thane, Maharashtra, 400610, India
hdpe lined pipe in Thane
Report incorrect details






































