
Mobile Battery - High-capacity Lithium-ion, Universal Compatibility, Fast Charging, Lightweight Design
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Chemistry | Li-ion |
| Capacity | 1000 mAh |
| Voltage | 3.7V |
| Dimensions | 45x35x10 mm |
| Weight | 20g |
| Usage | Power mobile phones |
| Warranty | 6 Months |
| Features | Long life, Reliable power, Easy install, Cost effective, High capacity |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, KVK Estates has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Mobile Phones, Accessories & Parts in bulk from KVK Estates at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hyderabad, Telangana
Assistant Manager
Mr. K. V. Kumar
Address
null Hyderabad, Telangana, 500033, India
Report incorrect details




















