
Mobile Batteries By Perfect Electronics & Device
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Model | FOR BL-5C |
| Battery Type | Li-ion |
| Capacity | 1100mAh |
| Voltage | 3.7V |
| Charging Voltage | 4.2V |
| Usage | Mobile phone power |
| Safety Standards | CE |
| Features | Long backup, Easy fit, Shock proof, Best quality |
Product Overview
Key Features
Features:
a c Easy to fix & fit
a c Shock proof
a c Best quality
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Perfect Electronics & Device has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Mobile Phones, Accessories & Parts in bulk from Perfect Electronics & Device at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Pawan Kumar
Address
Plot No. H 19, Sector 3, Bawana Industrial Area, Delhi, Delhi, 110039, India
mobile phone batteries in Delhi
Report incorrect details




































