
Mnx Contactor
Price: 850.00 INR / Piece
(850.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Overheating Protection | YES |
| Operating Temperature | -5C to +55C |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Connector Type | Screw Type Terminal |
| IP Rating | IP20 |
| Power Factor | High |
| Color | Black & White |
| Humidity % | Up to 95% RH non-condensing |
| Mounting Type | DIN Rail / Panel Mount |
| Shape | Rectangular |
| Efficiency | 98% |
| Feature | Long Operational Life, High Reliability |
| Surface Finish | Matte |
| Product Type | Electrical Contactor |
| Application | Industrial Motor Control, Power Distribution |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 690 V AC |
| Energy Consumption | Low Power Consumption |
| Output Type | Contact Output |
| Dimension (L*W*H) | 80 mm x 45 mm x 100 mm |
| Weight | 450 g |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Phase | Three Phase |
| Size | Standard Module |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Material | High Grade Plastic and Metal |
| No Of Poles | 3 Pole |
| FOB Port | BHOPAL |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Minutes |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Packaging Details | FINE |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | CE |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Color | Black & White |
| Brand Name | LK |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 850.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 500 |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
MNX 12
MNX 18
MNX 22
MNX 25
MNX 32
MNX 40
MNX 50
MNX 70
MNX 80
MNX 95
MNX 110
MNX 140
MNX 185
MNX 225
MNX 250
MNX 300
MNX 400
MNX 550
MNX 650
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
11
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
23AKZPT0713G1ZY
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23AKZPT0713G1ZY
Bhopal, Madhya Pradesh
Proprietor
Mr. Pradeep Tiwari
Members since
2 Years
Address
C-63, Subhash Colony, Ashoka Garden, Bhopal, Madhya Pradesh, 462023, India
Report incorrect details

































