
Milk Pouch Packing Machine - High Durability Stainless Steel Build | Efficient Packing, User-friendly Design, Advanced Control System
Price: 285000.00 INR / Unit
(285000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Dimensions | 1200x800x1500 mm |
| Power | 1.5 kW |
| Voltage | 220V |
| Capacity | 10-20 pouches/min |
| Filling range | 50-500 ml |
| Pouch size | 50-250 ml |
| Features | Automatic operation, High speed, Easy to operate, Durable construction, Low maintenance, Compact design, Accurate filling |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Brand Name | HSS Packaging Machine |
| Stock Quantity | 10 |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Price | 285000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Unit/Units |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, HSS Packaging Machine has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Packaging Machine in bulk from HSS Packaging Machine at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Faridabad, Haryana
Proprietor
Mr. H. S. Singh
Address
Plot No. E-330, Block- E, S.G.M. Nagar, N.I.T., Near Kumhar Wali Gali, Faridabad, Haryana, 121001, India
milk pouch packing machine in Faridabad
Report incorrect details

































