
Fully Automatic Milk Packing Machine
Price: 413000.00 INR / Unit
(350000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
413000.00 INR / Unit
Weight :
200.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Color | Silver |
| Product Type | Milk Packing Machine |
| General Use | Milk Pouch Packaging |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Dairy Production Machine |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| Control System | Full Automatic |
| Feature | Good Quality |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Delivery Time | 1 week to 1 Months |
| Packaging Details | Customize Packing |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Breadth | 24.00 in |
| Mop | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Color | Silver |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Unit/Units |
| Moq | 1 |
| Min Quantity | 1 |
| Pkg Box Height | 80.00 in |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | M/S VLAVAL ENGINEERING PRIVATE LIMITED |
| Weight | 200.00 Kilogram |
| MRP | 413000.00 INR |
| Pkg Box Length | 36.00 in |
| Price | 350000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Max Quantity | 100 |
| Shipping Type | free |
| Stock Quantity | 10 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
High-speed packaging for increased productivity.
Accurate volume and weight measurement for precise filling.
Versatility to handle various packaging formats.
Integrated sealing and labeling functions.
User-friendly control panel for easy operation.
Fault detection system for efficient troubleshooting.
Hygienic stainless steel construction for food safety.
Minimal product wastage through efficient handling.
Accurate volume and weight measurement for precise filling.
Versatility to handle various packaging formats.
Integrated sealing and labeling functions.
User-friendly control panel for easy operation.
Fault detection system for efficient troubleshooting.
Hygienic stainless steel construction for food safety.
Minimal product wastage through efficient handling.
Company Details
M/S VLAVAL ENGINEERING PRIVATE LIMITED, Established in 2013 at Meerut in Uttar Pradesh, is a leading Manufacturer,Distributor,Supplier,Trading Company,Wholesaler of Dairy Products Machinery in India. M/S VLAVAL ENGINEERING PRIVATE LIMITED is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Milk Packing Machine, M/S VLAVAL ENGINEERING PRIVATE LIMITED has made a reputed name for itself in the market with high-quality Buttermilk Processing Plant, Curd Plant, Curd Plant Machinery, etc.
Focusing on a customer-centric approach, M/S VLAVAL ENGINEERING PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Dairy Products Machinery in bulk from M/S VLAVAL ENGINEERING PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, M/S VLAVAL ENGINEERING PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Dairy Products Machinery in bulk from M/S VLAVAL ENGINEERING PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
6
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAFCV6658K1ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAFCV6658K1ZL
Meerut, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Akash Goel
Address
House No. 43, Hafijabad, Mewala Umesh Vihar T.P. Nagar, Meerut, Meerut, Uttar Pradesh, 250002, India
milk packing machine in Meerut
Report incorrect details





























