
Milk Pasteurizer Plate Pack Machine - Stainless Steel, 230 Volt | Fully Automatic Operation, Integrated Milk Holding And Cooling System, User-friendly Interface, Automated Plate Cleaning
Price: 177000.00 INR / Unit
(150000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
177000.00 INR / Unit
Weight :
125.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Silver |
| Product Type | Milk Pasteurizer Plate Pack Machine |
| General Use | Milk Pasteurizing |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Milk Production Plant |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| Control System | Full Automatic |
| Voltage | 230 Volt (v) |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Delivery Time | 1 Week to 1 Months |
| Packaging Details | Standard Packaging |
| Main Domestic Market | All India |
| Color | Silver |
| Price Type | fixed |
| Min Quantity | 1 |
| Pkg Box Length | 80.00 in |
| Packsize | 1 |
| MRP | 177000.00 INR |
| Price | 150000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Unit Type | Unit/Units |
| Brand Name | M/S VLAVAL ENGINEERING PRIVATE LIMITED |
| Shipping Type | free |
| Pkg Box Breadth | 24.00 in |
| Max Quantity | 100 |
| Pkg Box Height | 60.00 in |
| Weight | 125.00 Kilogram |
| Mop | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Stock Quantity | 100 |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Efficient plate heat exchanger for precise pasteurization.
Integrated milk holding and cooling system.
User-friendly interface for easy control and monitoring.
Automated plate cleaning for maintenance convenience.
Capacity to handle various milk volumes.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, M/S VLAVAL ENGINEERING PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Dairy Equipment in bulk from M/S VLAVAL ENGINEERING PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
6
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAFCV6658K1ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAFCV6658K1ZL
Meerut, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Akash Goel
Address
House No. 43, Hafijabad, Mewala Umesh Vihar T.P. Nagar, Meerut, Meerut, Uttar Pradesh, 250002, India
Report incorrect details

















