


Lenze Servo Drive E82ev751k2c
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Lenze
In Stock
Product Specifications
| Rated Power | 0.75 kW |
| Features | Compact Design, Integrated Brake Control, Safe Torque Off (STO), Programmable, Easy Installation |
| Power Factor | >0.98 |
| Current Range | up to 4.6 A |
| Power Supply | AC Power Supply |
| Output Type | Other, Three Phase AC |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Noise Level | <63 dB |
| Phase | Other, Single/Three Phase (Configurable) |
| Rated Current | 4.6 A |
| Cooling Method | Integrated Fan Cooling |
| Working Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Application | Automation, Packaging, CNC Machines, Conveyor Systems |
| Output Current | 4.6 A |
| Product Type | Servo Drive |
| Output Power | 0.75 kW |
| Output Frequency | 0-599 Hz |
| Input Voltage | 200-240 VAC |
| Voltage Protection | Over/Under Voltage Protection |
| Efficiency | Above 95% |
| Material | Industrial Grade Plastic and Metal |
| Line Regulation | A+-1% |
| Storage Temperature | -25AdegC to +70AdegC |
| Weight | Approx. 2 kg |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details




































